Київ, вул. П.Калнишевського 7А, Пн-Пт з 9:00 до 18:00 Сб-Нд – операційна і лабораторія

Київ, вул. П.Калнишевського 7А, Пн-Пт з 9:00 до 18:00 Сб-Нд – операційна і лабораторія

Раді відповісти на всі ваші питання

Ведення вагітності

Ведення вагітності – це найголовніший процес надання медичної допомоги вагітним від моменту встановлення діагнозу до пологів. Є два ключові: пасивний та активний. Поділ умовний, але зрозуміти це дуже важливо насамперед для майбутньої мами.

Пасивне ведення вагітності: ризики та переваги

Пасивний супровід вагітності – це “чисте спостереження” за перебігом вагітності. За великим рахунком, цей тип ведення можна назвати “будь, що буде”. З одного боку, це казино: пощастить – не пощастить. З іншого боку, пасивне ведення повністю вкладається в шаблон, який пропонує комітет при ВООЗ, а також наказ МОЗ України 1437 від 09.08.2022 р. Про що йдеться? При цьому виді ведення вагітності обґрунтовується мінімальна кількість візитів та мінімальна кількість тестів, наприклад, загальний аналіз крові здається двічі за виношування, а якщо пощастить, то три. І т.д.. Так от, якщо пощастить-не пощастить для вагітної прийнятно і, тим більше лікар з цим згоден, то такий тип спостереження цілком себе виправдовує і, скажімо більше, більшість вагітностей на планеті Земля, а тому і в Україні ведеться саме так. Тобто, чекаємо на виникнення якихось ускладнень і потім героїчно боремося з цими ускладненнями. Якщо подивитися світову статистику, особливо у країнах африки, то материнська смертність перебуває у межах 300 – 500 смертей та 500 – 999 на 100 000 пологів. У південній, центральній Америці та США цей показник 20 – 99. Україна виглядає успішною країною у цьому контексті з характеристикою меншою за 20 смертей матерів на 100 000 пологів. Якщо в цій статистиці виділити супровід багатоплідної вагітності, то картина буде похмурішою. Медичну допомогу у веденні можуть надавати як приватні клініки, і державні. У цьому питанні головне не форма власності, а філософія, яку сповідують лікарі.

Оптимальний час постановки на облік

У кращому разі постановка на облік має бути якомога раніше, а саме з моменту діагностики самої вагітності. Побутова думка, що “правильна” постановка на облік до 12 тижнів не означає, що треба “встигнути” до 12 тижнів стати на облік. Так, безумовно, максимальну кількість вагітностей ми можемо втратити саме в першому триместрі, тому для оптимізації витрат, або збільшення заробітків, постановка на облік має бути якомога ближче до кінця першого триместру. І тут відкладена постановка на облік може бути виправдана, оскільки відбувається первинний природний добір. Надалі пасивне спостереження може забезпечити доношування. У випадках вагітностей після ЕКЗ ми бачимо, що доношування залежить від багатьох факторів, на які лікарі можуть ефективно впливати на шляху успішного завершення виношування пологами здоровим плодом вже з перших тижнів. Тому постановка на облік після ЕКЗ здійснюється раніше. По суті з діагностики клінічної вагітності.

Візити плануються на тижні. При пасивному спостереженні за час виношування Ви матимете 6 або, якщо пощастить, 8 візитів. За активного ведення 12 – 15 візитів, якщо немає ускладнень. Усі ускладнення та ризики їх розвитку можуть збільшити кількість візитів до лікаря. Наприклад, у США є 28 показань для обов’язкового візиту до лікаря і, чи навіть, госпіталізації, тому кількість візитом може сягати щотижневих візитів, але це за тих чи інших ризиках. При артеріальній гіпертензії кількість візитів може зростати.

Супровід вагітності

Супровід вагітності, як ми вже говорили, може бути пасивним і активним. Особлива увага вагітності після ЕКЗ. Медичний центр Матері у Києві спеціалізується на успішному та безпечному доношуванні вагітностей після ЕКЗ.

Клініки, які беруться за ведення вагітності повинні усвідомлювати, що з урахуванням багатьох факторів, політика ведення торкнеться насамперед результатів для самої жінки та її майбутньої дитини. Тому вибір філософії ведення вагітності – це основний критерій. Багато клінік дотримуються пасивної тактики. Медичний центр Матері у Києві сповідує філософію максимальної збереження виношування з максимальною безпекою для майбутньої мами та для майбутньої дитини.

Ефективне ведення вагітності після успішного лікування безпліддя вимагає індивідуального підходу та спеціалізованого медичного нагляду, забезпечуючи оптимальні умови для здоров’я як майбутньої матері, так і плода.

Особлива увага до ведення багатоплідної вагітності.

Також супровід залежить від її типу. Є поняття фізіологічної вагітності. Цей тип не потребує великої уваги лікаря? Це також філософське питання, оскільки фізіологічна вагітність перетворюється на патологічну миттєво. Тому філософія ведення фізіологічної вагітності з максимальним індивідуальним контролем за ризиками та забезпечить параметри фізіологічної вагітності. Оцінку ризиків для жінки та плоду рознесено по триместрах, оскільки в кожному з трьох триместрів, можливі ті чи інші ризики. Якщо в першому триместрі ризики, як правило, тільки для плода, то в другому триместрі і, особливо, в третьому триместрі ризики, навіть смертельні, можуть бути і для матері і для плоду.

У ряді випадків комплексний супровід можливий при наданні частини послуг онлайн. Наприклад, коментар результатів аналізів, якщо вони нормальні, не потребує візиту. Корекція лікування, яке залежить від тих чи інших результатів, також може проводитися онлайн.

Обстеження при вагітності у Матері Клінік

Обстеження, які проводяться при вагітності, можна розділити за ступенем важливості та необхідності. Якщо ми говоримо про необхідні аналізи, то це обстеження на ВІЛ-СНІД, гепатити та сифіліс. Це чиста калька з рекомендацій ВООЗ, і ці обстеження проводяться за триместрами, по суті тричі за виношування. Якщо виділяємо важливі обстеження, це TORCH інфекції, показники загального аналізу крові, загального аналізу сечі, тромбофілічних станів, імунограми, антифосфоліпідних станів. Залежно від типу перебігу вагітності проводять ті чи інші обстеження, які лікар індивідуально підбирає та рекомендує у тих чи інших випадках. Медичний супровід жінок з тими чи іншими даними результатів аналізів має бути відповідно до сучасних досягнень медичної науки та практики.

Індивідуальне спостереження вагітності вимагає від лікаря, крім знань та досвіду, іноді сміливості прийняття рішень щодо призначення тих чи інших обстежень чи призначення чи лікарських препаратів чи саплементів (БАД). Це з тим, що часто ризики пов’язані з можливими ускладненнями. Можна їх чекати, розглядаючи перебіг виношування як фізіологічний. Справжній стан речей із соматическим і психо-емоційним станом, вимагає рішучості виявлення можливих відхилень від норми. Також спостереження виношування визначає тактику, яку необхідно узгодити з пологовим будинком. Краще заздалегідь знати, де проходитимуть пологи, оскільки в цьому випадку мінімізуються ризики, коли пологи можуть відбуватися в ургентних ситуаціях. Пологи також треба планувати завчасно. Якщо плануються фізіологічні пологи, можлива планова госпіталізація. Якщо пологи плануються кесаревим розтином, можлива госпіталізація напередодні. Тому підготовка до пологів – це також завдання лікаря, у якого жінка спостерігається.

Амніоцентез

Амніоцентез – це абсолютно безпечна, в умілих руках, процедура, коли під контролем ультразвуку проводиться пункція-прокол для забору рідини навколо плода. На прийомі лікар-гінеколог збирає анамнез, призначає список аналізів з урахуванням терміну вагітності. Якщо під час збирання даних або за результатами зроблених аналізів гінеколог сумнівається у стані здоров’я плода та його здорового розвитку, він може запропонувати жінці амніоцентез. Ця процедура виконується при діагностиці чи переконливій підозрі наявності генетичної патології у плода. Недоліком методу амніоцентезу є тривалість культивування клітин амніотичної рідини – амніоцитів. Як правило, клітини культивують від 7-10 днів до двох-трьох тижнів. Це пов’язано з тим, що самих клітин при пункції амніотичної рідини недостатньо для аналізу, амніоцити повинні пройти етап культивування.

Багато жінок, якими рухає почуття страху, просять зробити знеболювання під час проведення процедури амніоцентезу. Так, місцеве знеболювання можна застосувати, але лікарями-гінекологами було помічено, що знеболюючий укол викликають більше дискомфорту, ніж сама процедура амніоцентезу. Гінекологи рекомендують жінкам не робити знеболення. Після проведення амніоцентезу жінка може відчувати у животі невеликі спазми. Немає причин для занепокоєння – це нормальне явище після процедури. Якщо спазми не минають, слід звернутися до гінеколога та спостерігати за станом здоров’я.

Альтернативою амніоцентезу, при ряді недоліків, може бути неінвазивний пренатальний тест – НІПТ. Все це забезпечує антенатальне виявлення генетичної патології плода та подальше спостереження жінки фахівцями.

Ціна ведення вагітності: від пасивного спостереження до активної профілактики

Якщо ми поставимо запитання скільки коштує ведення вагітності. Перша відповідь на це питання лежить на поверхні. Ціна ведення вагітності насамперед залежить від філософії надання медичної допомоги, а також від пакету комплексних послуг, які обирає майбутня мама. Як ми вже говорили, найдешевший варіант – це пасивне ведення-спостереження. Якщо ведення активне, профілактичне, то через необхідність контролю та спостереження багатьох органів і систем під час виношування вартість буде трохи чи набагато більшою. Від чого це залежить? Якщо виношування справді пройде штатно, то ціна зросте небагато. Якщо розвинеться або розвинуться ускладнення або ознаки ризиків для жінки та плода, ціна зросте, перш за все, через витрати на додаткові аналізи і, можливо, додаткові лікувальні жести, наприклад, багатоплідна вагітність, заходи щодо збереження виношування, при загрозі переривання. По суті, у цьому випадку ми активно боремося вже за життя внутрішньоутробного плоду, який є пацієнтом. Але це питання насамперед цінності цього плоду для самої жінки.

Дуже важливий аспект: платний супровід виношування, як правило у приватних центрах, та безкоштовний – за пропискою. Безкоштовне (умовно) ведення покривається у розрізі реформи охорони здоров’я в Україні, коли послуги сплачує бюджет із наших податків. Так от тут є кілька ризиків. Безкоштовно Ви отримаєте допомогу, яку пропонують стандарти МОЗ України та за протоколом. При цьому Ви зі своєю вагітністю стоїте окремо, протокол окремо, лікар окремо та держава окремо. У цьому випадку маломожливе індивідуальне супроводження, коли лікар комбінує ті чи інші необхідні кроки для збереження вагітності. Так виходить. Погано це чи добре? Питання складне. Критика “протокольного” ведення вагітності у науково-практичних колах звучить дедалі голосніше. Найкращі традиції та науково-практичний досвід є місією медичного центру Матері з ведення виношування, особливо для жінок із групи ризику всіх ускладнень.

Шанс на здорову вагітність та подолання минулого досвіду

І якщо в минулому жінка вже має негативний досвід (завмерле виношування, викидні, прееклампсія, передчасні пологи, розвиток соматичних ускладнень), то активний супровід це великий шанс доносити здорову вагітність і при цьому не зашкодити своєму здоров’ю. Якщо у майбутньої мами є захворювання або стани, які можуть викликати ті чи інші ризики, безумовно, краще активний індивідуальний супровід вагітної. Якщо розвиваються ті чи інші ускладнення, вартість ведення зростає.

Існує думка, що приватні клініки в Києві намагаються максимально більше заробити, а тому не виправдано збільшують. Із цим важко сперечатися, але цей стереотип необхідно ламати якістю та чесністю надання послуг. Критерій оцінки адекватності витрат лежить у площині розуміння жінки, потім вона витрачає свої гроші. Пакет супроводу вагітної в клініці Матері у Києві – це як конструктор: є необхідність у тих чи інших дослідженнях-медичних жестах – гроші витрачаються-списуються з пакета. Немає необхідності – гроші не витрачаються і навіть повертаються після закінчення, якщо перебіг вагітності фізіологічний.

Лікарі

Доктор Медичних Наук,
акушер-гінеколог, хірург, репродуктолог, лікар ультразвукової діагностики. Д. м. н. honoris causa, професор

Акушер-гінеколог, лікар вищої категорії, експерт НСЗУ

Наші Сертифікати, Дипломи, Грамоти
photo_2024-02-13_14-55-24
photo_2024-02-13_14-55-17
photo_2024-02-13_14-55-34
photo_2024-02-20_10-41-16
photo_2024-02-20_10-41-07
photo_2024-02-20_10-40-57

У вас залишилися питання?

Запишіться до нас на консультацію
Записатися